Wood Field Clubs

Bandon Hill Primary School offer a wide range of extra-curricular activities. Below the timetables you will find more information about the clubs including application forms for some of the external clubs. If you require any further information regarding clubs, please speak to the school office.

This timetable is for Spring 2019.  Please be aware that all clubs are subject to change.  

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY

CHOIR

Yr 3

Music Room

12.00 - 12.30

Mrs Milne

14/1 - 19/2

PREMIER SPORT STAY ACTIVE

 

Sports Hall

12.15 - 1.15

8/1 - 2/4

PREMIER SPORT STAY ACTIVE

 

Sports Hall

12.15 - 1.15

9/1 - 3/4

GUITAR CLUB

Yrs 4 -5

See separate timetable

9.45 - 12.00

10/1 - 28/3

SPANISH CLUB

Yr 2  12.00 - 12.30

Yr 1  12.30 - 1.00

ELSA room

11/1 - 29/3

PIANO LESSONS

Star Room

All years

See separate timetable

12.00 - 3.00

PIANO LESSONS

Star Room

All years

See separate timetable

12.00 - 3.00

PIANO LESSONS

Star Room

All years

See separate timetable

12.00 - 3.00 

 PIANO LESSONS

Star Room

All years

See separate timetable

12.00 - 3.00 

TERRY COOPER TENNIS

Yrs 3 - 5

Central Hall

3.20 - 4.20

11/1 - 29/3

excluding 19/2 & 22/2

 PREMIER SPORT MULTI SKILLS 

Yrs 1 - 2

Sports Hall

3.15 - 4.15

14/1 - 1/4

CHOIR

Yr 4

Music Room

12.20 - 12.45

Mrs Milne

5/3 - 1/4 

'BIG SING' CHOIR

Yr 2

Music Room

12.30 - 1.00

Mrs Milne

9/1 - 13/2

 GUITAR CLUB

Yrs 4 -5

See separate timetable

12.00 - 1.00

10/1 - 28/3

 

HEAD4GOAL

Yrs Rec - 3

Sports Hall

3.15 - 4.30 

18/1 - 29/3

GRAYES MUSICAL THEATRE

Yrs 1 - 6

Central Hall

3.30 - 5:30

14/1 - 1/4

PLAY DOUGH CLUB

Reception

Rabbits Classroom

12.20 - 12.50

Mrs Edgson & Miss Tribe

15/1 - 26/3

HEAD4GOAL

Yrs 4 - 5

Sports Hall

3:15 - 4:30 

16/1 - 3/4

 PREMIER SPORT STAY ACTIVE

 

Sports Hall

12.15 - 1.15

10/1 - 4/4

 

 

 

 LEGO CLUB

Yr 1

Ladybirds or Bumblebees classrooms

12.30 - 1.00

Miss Longmuir & Mrs Richardson

8/1 - 12/2

MARTIAL ARTS

All ages

Central Hall

3:15 - 4:15

4.30 -5.30

10/1 - 4/4 

 

GERMAN CLUB

Yr 5

French room / ICT suite

12.30 - 12.50

Mrs Taylor

17/1 - 28/3

  

 

 

TERRY COOPER TENNIS

Yrs 1 - 2

Central Hall

3.20 - 4.20

15/1 - 2/4

excluding 19/2 & 22/2

CHOIR

Yr 5

Music Room

3.20 - 4.00

Mrs Milne

6/3 - 3/5 

COLOURING CLUB

 Yr 3

Foxes classroom

12.20 - 12.45

Miss Wilkes & Miss Lee

24/1 - 4/4

 
 

STEM CLUB

Yrs 1 - 5

Lea classroom

3.20 - 4.20

Mrs Cutler

 

 GARDENING CLUB

Yrs 3 - 4

Near outdoor classroom

12.15 - 12.45

Miss Allan

14/3 - 23/5

 
 

FUTURE CHEERLEADING

Sports Hall

3.15 - 4.15

8/1 - 26/3

 

 BOARD GAME CLUB

Yr 4

Avon classroom

12.15 - 12.45

Miss Trotman

 
      GRAYES BALLET/MODERN

Yrs 1 - 6Central Hall

Ballet: 3.30 - 4.15

Modern:4.15 - 5.45

10/1 - 4/4

 
     

SPANISH CLUB

Yr 4

The Burrow

3.15 - 4:00

10/1 - 4/4

excluding 17/1 & 7/2

 
      FOOTBALL

Juniors

Playground

3.15 - 4.30

Mr Short

10/1 - 19/3

excluding 24/1, 28/2 & 7/3

 
     

FUTURE GYMNASTICS

Sports Hall

3:15 - 4:15

10/1 - 4/4

excluding 17/1

 

 

KEY BEFORE SCHOOL CLUB LUNCH TIME CLUB AFTER SCHOOL CLUB EXTERNAL CLUB